Sklep internetowy i sprzedaż on-line za granicę w działalności nierejestrowanej

Sklep internetowy w ramach działalności nierejestrowanej jest bardzo dobrym pomysłem. Możesz osiągać dodatkowe przychody, ale też sprawdzić, czy Twój pomysł okaże się trafiony. Pośród tego pamiętaj, że w zależności od sprzedawanego towaru, mogą obowiązywać Cię dodatkowe formalności. A jak sytuacja kształtuje się podczas sprzedaży on-line poza granice naszego kraju? O tym już poniżej.

Sklep internetowy – co należy wiedzieć, aby sprzedawać poza granice kraju?

Na początku musisz dokonać pewnego rozgraniczenia sprzedaży. Co do zasady podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej możemy wyróżnić sprzedaż w obrębie terytorium naszego, sprzedaż do państw członkowskich Unii Europejskiej, a także sprzedaż poza Unię Europejską. Zanim rozpoczniesz generować przychody, odpowiedz sobie, do jakiej grupy docelowej odbiorców chcesz dotrzeć. Jak zobaczysz w dalszej części artykułu, będzie miało to dość istotne znaczenie.

Działalność nierejestrowana a sprzedaż on-line na terytorium Unii Europejskiej

Jeżeli chcesz sprzedawać swoje produkty osobom fizycznym na terytorium Unii Europejskiej, to musisz wziąć pod uwagę to, że w świetle obowiązujących przepisów wystąpi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO). Jeżeli nie przekroczysz w skali roku kwoty sprzedaży w wysokości 42 tys. zł (lub 10 tys. euro), to możesz rozliczać sprzedaż tak samo, jak sprzedaż krajową. I wydaje się, że jest to najprostsza opcja do zastosowania.

Łatwo obliczyć, że przekroczenie tej kwoty w ramach działalności nierejestrowanej jest w 2024 roku niemożliwe – nawet zakładając, że wykorzystujesz miesięczny limit co do złotówki. A co, jeżeli ten limit zostałby przekroczony?

W takiej sytuacji masz tak naprawdę dwa wyjścia. Po przekroczeniu kwoty 42 tys. zł konieczne jest rozliczenie podatku w innym państwie lub rozliczenie w ramach uproszczonej procedury One Stop Shop (OSS). Niemniej jednak, aby skorzystać z OSS, musisz być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony.  A to z kolei wymaga dodatkowych formalności, takich jak wypełnienie i złożenie formularza VAT-R oraz sporządzenie regularnych raportów.

Sklep internetowy bez działalności i sprzedaż poza Unię Europejską

O ile sprzedaż na terytorium Unii Europejskiej do pewnej kwoty nie jest problemem, o tyle sprawa komplikuje się, gdy chcesz sprzedawać towary poza terytorium Unii Europejskiej. W takim przypadku mówimy o eksporcie towarów. Ta nazwa zapewne jest Ci znana i możesz zastanawiać się, co może być trudnego?

Zacznijmy od początku. Jeżeli mówimy o wywozie towarów poza Unię Europejską (eksporcie), to taka czynność podlega zgłoszeniu towarów do odprawy celnej. Odprawa towarów przebiega w kilku krokach, jednak nie to jest najważniejsze. To, co interesuje nas w tym momencie to fakt, że aby przeprowadzić prawidłowo odprawę celną, musisz zarejestrować się w systemie usług celnych PUESC i uzyskać numer EORI. W tym momencie dochodzimy do kluczowego punktu. Wspomniany numer EORI mogą uzyskać tylko przedsiębiorcy, co skutkuje tym, że eksport towarów poza granice Unii Europejskiej w ramach działalności nierejestrowanej jest niemożliwy. W związku z tym jedynym wyjściem aby osiągać przychody ze sprzedaży takich towarów jest zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Sposobów na generowanie przychodów w działalności nierejestrowanej jest mnóstwo. Co prawda musisz pamiętać m.in. o limicie przychodów, który wynosi 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, jednak na początku Twojej drogi z biznesem powinien on być wystarczający. Pamiętaj również, że na koniec roku musisz rozliczyć się ze sprzedaży i ewentualnie zapłacić podatek od dochodów (jeżeli przekroczysz kwotę wolną). Z kolei, jeżeli chcesz sprzedawać produkty za granicę, to zwróć uwagę na to, jaki jest kraj odbiorcy. Zdecydowanie mniej problemów jest, gdy klienci znajdują się w obrębie Unii Europejskiej. Sytuacja komplikuje się, gdy chcesz sprzedawać produkty poza Unię Europejską, co w praktyce w ramach działalności nierejestrowanej jest niemożliwe. Jeśli chcesz robić to legalnie, musisz dokonać rejestracji w systemie PUESC i uzyskać numer EORI, co może zrobić tylko przedsiębiorca.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top

Chcesz jeszcze lepiej poznać działalność nierejestrowaną?

Wybierz gotowe narzędzia do ewidencji przychodów i kosztów, a także edukacyjne e-booki, napisane prostym językiem.