Członek zarządu lub wspólnik spółki z o.o. a działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana prowadzona jednocześnie z jednoosobową działalnością gospodarczą to rozwiązanie, które nie wchodzi w grę. Ze względu na obowiązujące przepisy, przedsiębiorca musi odczekać co najmniej 60 miesięcy od zamknięcia JDG, aby rozpocząć prowadzenie działalności nierejestrowanej. A jak jest w przypadku tych, którzy są lub byli członkami zarządu w spółce z o.o.? Tego dowiesz się z artykułu.

Kto może, a kto nie może prowadzić działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowaną może prowadzić wyłącznie osoba fizyczna. Co do zasady nie ma tu szczególnych uwarunkowań, niemniej istnieją pewne ograniczenia, które mogą wykluczać możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Tak jak już wspomniałem, działalności nierejestrowanej nie możesz prowadzić, gdy masz zarejestrowaną i aktywną działalność gospodarczą. Co więcej, jeżeli ją zamknąłeś, musisz odczekać co najmniej 60 miesięcy, aby móc rozliczać przychody w ramach działalności nierejestrowanej. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której Twoja jednoosobowa działalność jest nieustannie zawieszona od 60 miesięcy i nie była w tym czasie “odwieszana” – choć i w takim przypadku bezpieczniej jest po prostu ją zamknąć.

Poza wspomnianym okresem karencji weź pod uwagę to, że działalność nierejestrowana nie będzie odpowiednia dla specyficznych rodzajów działalności, które wymagają koncesji czy zezwolenia. Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę również wtedy, gdy chcesz importować produkty spoza Unii Europejskiej i wprowadzać je do sprzedaży, bo potrzebny jest Ci numer EORI, którego nie uzyskasz jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Czy wspólnik lub członek zarządu spółki z o.o. może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Wiesz już, że równoległe prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wyklucza możliwość zarobku w ramach działalności nierejestrowanej. A jak wygląda sytuacja, gdy jesteś wspólnikiem lub członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyj się obowiązującym przepisom prawa.

Zgodnie z art. 5 ustawy prawo przedsiębiorców działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą, jeżeli otrzymywany z niej przychód należny nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia w każdym z miesięcy, a osoba, która ją prowadzi, nie prowadziła w okresie ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej.

Zwróć uwagę na to, że obowiązujące przepisy prawne nie przewidują tu większych uwarunkowań co do prowadzenia takiej działalności. W związku z tym można stwierdzić, że osiąganie przychodów ze spółki z o.o. nie stanowi ograniczenia do jednoczesnego prowadzenia działalności nierejestrowanej. Ustawa prawo przedsiębiorców wyraźnie wskazuje na to, że przeszkodą może być prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, ale nie zasiadanie w zarządzie lub bycie wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

To, co może być kluczowe, to fakt, że przedsiębiorcą jest spółka z o.o., a nie osoba fizyczna, jak ma to miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki cywilnej. Jest tu jednak pewien wyjątkiek, a mianowicie jednoosobowa spółka z o.o., w której wspólnik jest traktowany na równi z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji ma on obowiązek opłacania składek ZUS, ale też należy się zastanowić, czy w kontekście działalności nierejestrowanej nie zostanie on potraktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Na co warto uważać będąc członkiem zarządu w spółce?

Po pierwsze musisz wziąć pod uwagę to, że orzecznictwo w tym przypadku jest póki co dość ubogie. Ciężko stwierdzić, jak jednoczesne prowadzenie spółki z o.o. i działalności nierejestrowanej zostałoby potraktowane w praktyce. Dobrym rozwiązaniem może być zwrócenie się o wydanie interpretacji indywidualnej. Pomimo braku formalnych przeszkód, sytuacja w praktyce może okazać się bardziej skomplikowana.

Po drugie odpowiedz sobie na pytanie, w jakiej formie otrzymujesz wynagrodzenie – czy jest to umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, czy też dywidenda. Jako, że usługi w ramach działalności nierejestrowanej są obecnie traktowane jako zawarcie umowy zlecenia czy o dzieło, to warto być ostrożnym, gdy działalność nierejestrowana ma zbieżny charakter z usługami, za które wypłacane jest wynagrodzenie ze spółki. Wydaje się, że nieco mniejszy problem jest w przypadku umowy o pracę i wykonywana działalności nierejestrowanej dla innych podmiotów nawet, jeżeli są one zbieżne.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top

Chcesz jeszcze lepiej poznać działalność nierejestrowaną?

Wybierz gotowe narzędzia do ewidencji przychodów i kosztów, a także edukacyjne e-booki, napisane prostym językiem.