Sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej jest dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich stłuczek czy zdarzeń parkingowych. To dokument, który pozwoli Ci na szybkie i sprawne zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Dobrze sporządzone oświadczenie ułatwi również proces likwidacji szkody, a także przyspieszy wszelkie formalności. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać takie oświadczenie, co powinno zawierać, a także skąd pobrać gotowy wzór do uzupełnienia.
Co to jest oświadczenie sprawcy kolizji?
Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument sporządzany na miejscu zdarzenia drogowego, pozwalający uwzględnić wszystkie istotne informacje dotyczące kolizji. Jest niezbędny, gdy na miejsce nie wezwano policji i chcesz zgłosić się do ubezpieczyciela, który na podstawie zapisów rozpocznie likwidację szkody z OC sprawcy.
Dzięki oświadczeniu sprawcy kolizji możesz w prosty sposób domagać się ubezpieczenia, znacznie ograniczając formalności. Pośród tego musisz jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie zawsze jest optymalnym wyborem. Czasami będziesz zmuszony do skorzystania z innych rozwiązań, o których poniżej.
Oświadczenie o zdarzeniu drogowym czy wezwane policji?
Z pewnością zastanawiasz się, kiedy oświadczenie sprawcy kolizji nie będzie dobrym wyborem. Odpowiadając na to pytanie, z łatwością mogę wskazać Ci kilka sytuacji. Przede wszystkim oświadczenie będzie trudne do spisania w sytuacjach spornych, w których domniemany sprawca nie przyznaje się do wyrządzenia szkody. Alternatywnie, gdy nie poczuwa się winnym spowodowania zdarzenia drogowego.
Przykład:
Zahamowałeś przed przejściem dla pieszych, a pojazd nadjeżdzający z tyłu uderzył w Twoje auto. Na szczęście, kierowca rozpoczął proces hamowania, jednak nie zdążył całkowicie wytracić prędkości. Wskutek tego wjechał w tył Twojego samochodu. Po dokonaniu oględzin obu samochodów okazało się, że uszkodzenia są niewielkie. Sprawca kolizji (osoba, które wjechała w tył Twojego samochodu) nie poczuwa się jednak do winy. W takiej sytuacji spisanie oświadczenia sprawcy kolizji będzie niemożliwe, bo jest to dokument, który musi zostać zaakceptowany i podpisany przez obydwie strony.
No dobrze, ale co w takim przypadku? Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest wezwanie policji na miejsce kolizji. Decydując się na taki ruch musisz jednak pamiętać, że winny zostanie ukarany wysokim mandatem, a na jego konto trafią dodatkowo punkty karne. Jeśli jednak nie możecie dojść do porozumienia, a jesteś pewny, że sprawcą jest inna osoba, nie musisz się wahać. Co prawda czynności potrwają nieco dłużej, ale będziesz miał pewność, że otrzymasz odszkodowanie z polisy OC sprawcy.
W jakich sytuacjach bezwzględnie wezwać policję?
Wspominałem o tym, że oświadczenie jest dobrą formą rozwiązania niewielkiego, drogowego incydentu. Policja przewinęła się tylko w momencie, gdy sprawca kolizji nie chce przyznać się do popełnionego błędu. Abstrahując od tego musisz wiedzieć, że są też inne sytuacje, w których powinieneś niezwłocznie wezwać policję.
Jedną z takich sytuacji jest wypadek drogowy. Jeśli uważnie wczytałeś się w słownictwo, które używałem, to z pewnością zauważyłeś, że do tej pory skupialiśmy się na kolizjach. Wypadek od kolizji różni się natomiast tym, że są w nim osoby poszkodowane i/lub nie można przesunąć uszkodzonych pojazdów. W takich sytuacjach z pewnością nie obejdzie się bez wezwania odpowiednich służb.
Poza tym policję powinieneś wezwać, gdy podejrzewasz, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub podejrzewasz, że posługuje się fałszywymi dokumentami. Na 112 zadzwoń też, gdy pojazd, który spowodował szkodę oddalił się z miejsca zdarzenia. W takiej sytuacji, jeśli masz możliwość, zapisz jego numer rejestracyjny, co ułatwi zidentyfikowanie sprawcy.
Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?
Jeśli jednak masz do czynienia z niewielkim zdarzeniem, bez problemu możesz napisać oświadczenie o kolizji – oczywiście pod warunkiem, że dojdziesz do porozumienia z drugą stroną.
Pamiętaj, że oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno zawierać elementy, takie jak:
- dane kierowców i właścicieli pojazdów – tutaj musisz umieścić imię, naziwsko, adres zamieszkania, numer telefonu, serię i numer prawa jazdy oraz dowodu osobistego, a także PESEL. Jeżeli są świadkowe będący uczestnikami kolizji, odnotuj również taką wzmiankę, a następnie zbierz ich podpisy;
- informacje dotyczące pojazdów – pamiętaj, że w przypadku kolizji, na oświadczeniu muszą znaleźć się dane obydwu pojazdów, w tym przede wszystkim marka i model samochodu, numer rejestracyjny oraz numer VIN;
- numery polis ubezpieczeniowych – zadbaj o to, aby w oświadczeniu znalazł się numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy i poszkodowanego;
- opis okoliczności kolizji i miejsce zdarzenia – dokładnie opisz, co się wydarzyło, a także jakie są zniszczenia. Pamiętaj o tym, aby umieścić dokładną datę oraz miejsce, w którym doszło do kolizji. Warto również sporządzić prosty szkic samochodów, na którym zaznaczysz uszkodzone elementy. Dodatkowo, gdy masz możliwość, wykonaj kilka zdjęć lub zachowaj nagranie wideo, gdy masz w samochodzie wideorejestrator.
- opis uszkodzonych przedmiotów w samochodzie – gdy na skutek kolizji uszkodzeniu uległy inne przedmioty w samochodzie (np. smartfon), również uwzględnij to w oświadczeniu o szkodzie;
- podpisy uczestników zdarzenia – formularz oświadczenia powinien zawierać podpisy sprawcy, poszkodowanego, a także ewentualnych świadków.
Jak napisać oświadczenie? Praktyczne porady + wzór
Napisanie oświadczenia o kolizji drogowej nie należy do trudnych. Niemniej pamiętaj o wszelkich elementach, które muszą znaleźć się na takim dokumencie. Gdy jednak doszło do zdarzenia, zachowaj zimną krew. Jeśli szkody są niewielkie, a sprawca przyznaje się do winy, możesz spisać oświadczenie o kolizji. Wówczas masz kilka opcji, a najlepiej wybrać tą, do której możesz przygotować się wcześniej.
W internecie znajdziesz mnóstwo gotowych formularzy. Korzystaj jednak z druków ze sprawdzonych źródeł. Przykładowo wzór formularza w formie dokumentu pdf znajdziesz na stronie Komendy Stołecznej Policji. Wspomniany wzór pdf oświadczenia możesz pobrać klikając tutaj.
Alternatywnie, możesz kupić jednorazowe wzory oświadczenia sprawcy kolizji drogowej, które znajdziesz np. w większych hipermarketach. Są to z reguły druki honorowane przez ubezpieczycieli, w których w prosty sposób wypełnisz wymagane dane.
Z kolei, jeżeli nie przygotowałeś się na taką ewentualność, pozostaje Ci spisać oświadczenie nawet na kartce. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętaj, aby zawrzeć wszystkie elementy, o których wspomniałem powyżej.
Pobierz wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej
Jak ubiegać się o ubezpieczenie za szkodę? Likwidacja szkody
Gdy strony zgadzają się co do przebiegu zdarzenia, problem związany z formalnościami wydaje się być nieco mniejszy. No dobrze, ale możesz zadać sobie pytanie – spisaliśmy oświadczenie o kolizji i co dalej? Już spieszę z odpowiedzią.
Gdy chcesz zgłosić szkodę, po prostu musisz zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy, w którym ma wykupioną polisę. Te dane znajdziesz m.in. na oświadczeniu, które spisaliście. Pamiętaj, że aby otrzymać ubezpieczenie, musisz dostarczyć wspomniane już oświadczenie sprawcy kolizji.
W kolejnym etapie ubezpieczyciel weryfikuje, czy faktycznie doszło do takiego zdarzenia. W tym przypadku mam na myśli kontakt ze sprawcą kolizji. Jeżeli wszystko się zgadza, ubezpieczyciel zgodnie z ustawą ma 30 dni na na wypłatę odszkodowania. Termin jest liczony od momentu wpłynięcia zgłoszenia i może wydłużyć się do 90 dni, gdy nie uda się ustalić zakresu odpowiedzialności czy kosztów naprawy (wysokości szkody).
Podsumowanie
Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, dzięki któremu możesz ograniczyć formalności, gdy dojdzie do stłuczki. Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w momencie, gdy sprawca stłuczki przyznaje się do winy i jest chętny do takiego rozwiązania sprawy. Konstruując dokument pamiętaj o wymaganych informacjach, w tym m.in. o danych sprawcy i poszkodowanego, numerach polisy czy opisie zdarzenia. Nie zapomnij również podpisać oświadczenia. Co ważne, oświadczenie możesz spisać w przypadku kolizji drogowej. Gdy dojdzie do wypadku, należy wezwać policję, która zajmie się dalszym postępowaniem.