Wakacje kredytowe w 2024 roku. Czym są i jak będą wyglądać?

Wakacje kredytowe wzbudziły wiele zainteresowania wśród osób, które posiadają kredyty hipoteczne w walucie polskiej. Optymizm dała ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych, opublikowana w 2022 roku. Na przestrzeni czasu z zawieszenia spłaty skorzystało i nadal korzysta wiele osób. Według ostatnich zapowiedzi wakacje kredytowe mają obowiązywać również w 2024 roku.

Czym są wakacje kredytowe?

Na początek nieco teorii, w szczególności dla tych, którzy do tej pory nie interesowali się tematem. Jeżeli nie wiesz, czym są wakacje kredytowe, to bez obaw. Już spieszę z wyjaśnieniem. W prostych słowach można opisać je jako możliwość odroczenia spłaty raty kapitałowo-odsetkowej. Ustawowe wakacje kredytowe, które wiele osób nazywa rządowymi wakacjami kredytowymi, pozwalają odroczyć spłatę nawet 8 rat kredytu hipotecznego udzielonego w złotówkach. Działanie tego mechanizmu zostało opisane w ustawie z dnia 7 lipca 2022 roku finansowanie społecznościowe dla przedsięwzięć gospodarczych i pomoc kredytobiorcom. Obecnie brzmienie tego aktu prawnego obowiązuje co do zasady do 28 września 2023 roku, jednak jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, wakacje kredytowe mają obowiązywać również w 2024 roku. Na jakich zasadach? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Z wakacji kredytowych możesz skorzystać w momencie, kiedy posiadasz kredyt mieszkaniowy na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, zaciągnięty w polskich złotych. Ponadto umowa kredytowa musi być zawarta przed 1 lipca 2022 roku, a koniec spłaty kredytu przypadać co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. Wakacje kredytowe przysługują Ci wyłącznie i tylko wyłącznie do jednej umowy, która spełnia Twoje potrzeby mieszkaniowe.

Kto nie może skorzystać z wakacji kredytowych?

Z wakacji kredytowych nie możesz skorzystać wówczas, gdy Twój kredyt hipoteczny jest denominowany w innej walucie niż polska. Oznacza to, że jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny w euro, frankach szwajcarskich czy dolarach, to nie skorzystasz z tego rozwiązania. Poza tym weź pod uwagę to, że wakacje kredytowe mają ułatwić spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na własne potrzeby mieszkaniowe. Co to oznacza? Otóż to, że jeżeli posiadasz kilka takich zobowiązań, to jako kredytobiorca możesz skorzystać z wakacji kredytowych tylko w przypadku kredytu hipotecznego, który zabezpiecza Twoje potrzeby mieszkaniowe.

Od kiedy obowiązują wakacje kredytowe i ile rat można odroczyć?

Wakacje kredytowe obowiązują od 2022 roku, czyli od momentu, w którym została uchwalona ustawa. Korzystając z tego rozwiązania, możesz zawiesić nawet 8 rat kredytu hipotecznego – 4 w 2022 roku i 4 w 2023 roku. Patrząc z perspektywy daty opublikowania tego artykułu, możesz skorzystać jeszcze z zawieszenia 2 rat. Dlaczego? Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym, w 2023 roku zawiesić można po jednej racie w każdym z kwartałów, czyli:

  • 1 rata w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.);
  • 1 rata w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.);
  • 1 rata w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.);
  • 1 rata w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).

Pamiętaj, że okres zawieszenia nie wlicza się do okresu kredytowania, a ten przedłuża się o miesiące, w których korzystasz z wakacji. Co istotne, najprawdopodobniej w okresie zawieszenia będziesz mimo wszystko musiał ponosić koszty z tytułu wszelkiego rodzaju ubezpieczeń powiązanych z Twoją umową. Przykładowo, może to być np. ubezpieczenie pomostowe czy niskiego wkładu własnego.

Jak starać się o wakacje kredytowe?

Z wakacji kredytowych możesz skorzystać, składając do banku odpowiedni wniosek – w formie papierowej lub elektronicznej. Jeżeli skorzystasz z pierwszej opcji, wówczas wniosek możesz wysłać do banku np. za pomocą poczty lub zanieść go osobiście. Z kolei w przypadku formy elektronicznej odpowiednim sposobem jest wysłanie go e-mailem lub skorzystanie z formularza dostępnego za pośrednictwem bankowości internetowej.

Co powinien zawierać wniosek?

Wniosek o rządowe wakacje kredytowe powinien zawierać podstawowe informacje, takie jak:

  • Twoje dane, w tym imię i nazwisko;
  • Oznaczenie kredytodawcy, czyli po prostu dane banku;
  • Okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu;
  • Oświadczenie, że starasz się o wakacje kredytowe dla nieruchomości, którą wykorzystujesz na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Poprawnie wypełniony i dostarczony wniosek powoduje, że z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku spłata kredytu jest zawieszana automatycznie na wskazany w nim okres. Ponadto obowiązkiem kredytodawcy jest potwierdzenie otrzymania dokumentu. Bank musi to zrobić na trwałym nośniku w ciągu 21 dni od momentu doręczenia wniosku.

Wakacje kredytowe w 2024 roku

Wakacje kredytowe w 2024 roku zostaną przedłużone. Takie informacje możesz usłyszeć z wielu źródeł, a są one efektem słów premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział to w rozmowie z Polsat News. W związku z tym już teraz możesz planować działania na przyszły rok. Jednak czy aby na pewno? Owszem, wakacje od spłaty raty mają być przedłużone, ale zgodnie z zapowiedziami ma zostać wprowadzone kryterium dochodowe. Oznacza to, że prawdopodobnie nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego rozwiązania. Dotychczasowe przewidywania wskazują na to, że z rozwiązanie będzie jednak dostępne nawet dla 90 procent osób. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top