Dyrektywa DAC7 a handel w internecie. Poznaj nowe obowiązki platform cyfrowych.

Dyrektywa DAC7 to rozwiązanie, które nakłada na platformy cyfrowe nowe obowiązki. Głównie chodzi tu o obowiązek sprawozdawczy, który polega na przekazywaniu informacji do urzędów skarbowych odnośnie sprzedaży produktów czy wynajmu mieszkań przez użytkowników portali, takich jak np. Vinted czy OLX. Sprawdź, jakie informacje przekaże operator platformy oraz kiedy będzie do tego zobowiązany.

Co to jest Dyrektywa DAC7?

DAC7 to skrócona nazwa Dyrektywy Rady (UE) 2021/514 z 22 marca 2021 r. Jest to akt prawny, który ma na celu uregulowanie szeroko pojętych zasad związanych z opodatkowaniem. Innymi słowy, DAC7 ma służyć w walce z uchylaniem się lub unikaniem opodatkowania. Zapisane w Dyrektywie obowiązki wiążą państwa Unii Europejskiej, które muszą wprowadzić nowe regulacje. W przypadku Polski wdrożenie Dyrektywy DAC7 miało mieć miejsce w dniu 1 stycznia 2023 roku. Jednak podobnie, jak i w niektórych, innych państwach, nie udało się zrealizować tego we wspomnianym terminie. Kolejną datą, kiedy przepisy krajowe zawarte w projekcie ustawy miały zacząć obowiązywać, był dzień 11 maja 2023 roku. Jednak i wówczas nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego. W związku z tym pojawiały się kolejne propozycje wprowadzenia DAC7, między innymi 1 września 2023 roku. Niemniej jednak już dziś wiadomo, że po raz kolejny nic z tego nie wyszło. Obecnie projekt ustawy jest analizowany przez Komitet do Spraw Europejskich, jednak ostatnia aktualizacja miała miejsce 18 maja 2023 roku. Co to oznacza? W skrócie to, że nadal nie jest znana data wejścia w życie Dyrektywy, ani to, jaka będzie ostateczna treść dokumentu.

O co chodzi w DAC7?

Pomimo tego, że nie jest znana końcowa treść ustawy, warto przygotować się na jej wprowadzenie. DAC7 zawiera kilka istotnych wskazań, które najprawdopodobniej zostaną zaimplementowane w Polsce. Wspomniana Dyrektywa zobowiązuje platformy cyfrowe z krajów Unii Europejskiej do gromadzenia, a także przekazywania organom skarbowym określonych informacji o użytkownikach tychże portali. Głównie chodzi tu o sprzedaż towarów, a także dokonywanie niektórych, innych czynności, jak np. wynajem mieszkań. 

Kto będzie podlegał obowiązkowi sprawozdawczemu?

Obowiązkowi sprawozdawczemu będą podlegali użytkownicy platform cyfrowych, takich jak Vinted czy OLX, którzy:

  • Przekroczą w ciągu roku kalendarzowego limit 30 transakcji na danej platformie;
  • Przekroczą limit kwoty wynagrodzenia w wysokości 2 tys. euro;
  • Mają możliwość dokonania ponad 2000 czynności dotyczących udostępniania nieruchomości.

Po przekroczeniu wskazanych limitów podmiot będzie miał obowiązek przekazania raportu do organów skarbowych na temat kwot i transakcji, których dokonał określony użytkownik. Co takie działanie ma na celu? Przede wszystkim weryfikację, czy sprzedawca nie unika opodatkowania, ale także to, czy charakter sprzedaży poprzez platformę nie nosi znamion działalności gospodarczej. 

Czy DAC7 narzuci nowy obowiązek podatkowy?

Wiele osób myśli, że Dyrektywa DAC7 będzie nakładać na użytkowników nowy obowiązek podatkowy. W rzeczywistości już dziś mamy obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od sprzedaży. W związku z tym wejście w życie Dyrektywy nie będzie oznaczało wprowadzenia nowego podatku, a raczej wdrożenie nowych procedur, które będą stanowiły narzędzie wspomagające “wychwytywanie” osób, które unikają płacenia podatku.

Abstrahując od tego, nadal mamy możliwość sprzedawania różnych rzeczy przez platformy. Jednak w myśl ustawy, możemy uniknąć płacenia podatku dochodowego wówczas, gdy upłynie co najmniej pół roku od zakupu konkretnej rzeczy.

Czy prowadząc sklep internetowy, musisz raportować sprzedaż?

Jeżeli jesteś sprzedawcą, który prowadzi własny sklep internetowy, to ustawa o wymianie informacji podatkowych nie będzie Cię dotyczyć. Co do zasady DAC7 zobowiązuje do raportowania wyłącznie platformy i operatorów tychże platform, zarówno z Unii Europejskiej, jak i spoza niej.

Sama platforma jest z kolei definiowana jako szeroko pojęte oprogramowanie, które umożliwia sprzedawcom łączność z użytkownikami w celu dokonania “stosownej czynności” w myśl dyrektywy. Tą tajemniczo brzmiącą “stosowną czynnością” są m.in. sprzedaż towarów, usługi świadczone osobiście czy wynajem nieruchomości. Z kolei operator platformy to podmiot, który zawiera umowy ze sprzedawcami.

Od kiedy operator platformy ma obowiązek raportowania?

Dyrektywa unijna zakłada przekazywanie informacji o sprzedawcach w okresach rocznych. Pierwsze raportowanie ma odbyć się w 2024 roku i dotyczyć ubiegłego roku. Nowe przepisy zakładają, że operator platformy cyfrowej ma na to czas do 31 stycznia 2024 r. Patrząc jednak przez pryzmat postępu prac nad nową regulacją, ciężko stwierdzić, czy faktycznie obowiązek mający zmienić świat e-commerce wejdzie w życie.

Czy DAC7 zmieni cyfrowy świat e-commerce?

Unijna Dyrektywa z pewnością wprowadzi wiele zmian. Główną będzie obowiązek przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy w okresie sprawozdawczym spełnili wspomniane przesłanki. Poza tym należy zwrócić uwagę na inne założenia. Przede wszystkim chodzi o możliwość prowadzenia wspólnych kontroli przez co najmniej dwa państwa będące członkami UE. Mimo wszystko ciężko przewidzieć, czy wprowadzenie DAC7 będzie wyraźnie rzutowało na sprzedawców, którzy korzystają z platform aukcyjnych. Wydaje się, że czas pokaże, jak organy podatkowe będą podchodzić do ewentualnych nadużyć oraz jak traktować osoby fizyczne trudniące się drobną sprzedażą.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top