Co to jest biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT to bardzo proste narzędzie, które pozwala sprawdzić wiarygodność kontrahentów. Funkcjonalność została wprowadzona w 2019 roku, jednocześnie zastępując wcześniejsze wykazy podatników VAT. Korzystając z tego rejestru, zweryfikujesz m.in. rachunek bankowy przedsiębiorcy oraz to, czy jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Czym jest biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT jest wykazem informacji o podatnikach VAT. To rozwiązanie, które z jednej strony pozwala walczyć z ewentualnymi nadużyciami, z drugiej jest świetną alternatywą na sprawdzenie kontrahentów. Biała lista podatników VAT została po raz pierwszy uruchomiona 1 września 2019 roku i jest dostępna za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Finansów. Prowadzi ją Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Co istotne, biała lista jest dostępna za darmo, a zawarte na niej informacje są codziennie aktualizowane. 

Białą listę możesz znaleźć pod adresami:

Jakie informacje znajdują się na białej liście VAT?

Jak już wiesz, biała lista podatników VAT to wykaz danych o podmiotach. W związku z tym znajdziesz tu m.in. podstawowe informacje o kontrahencie, z którym nawiązujesz współpracę czy dokonujesz rozliczeń. Mówiąc ściślej, zawarte są tu m.in.:

  • nazwa firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy,
  • numer identyfikujący podmiot na potrzeby podatku, jeżeli został nadany,
  • status podmiotu,
  • numer REGON lub numer w KRS, jeżeli zostały nadane,
  • adres siedziby,
  • imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej,
  • imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej
  • daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT
  • numery rachunków rozliczeniowych w banku lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której dana firma jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. 

Wykaz rachunków bankowych na białej liście VAT

Ostatnim punktem, który wymieniliśmy w powyższej liście, są rachunki rozliczeniowe. To właśnie im poświęcimy teraz nieco więcej uwagi. Zwróć uwagę na to, że są one publikowane tylko i wyłącznie w przypadku podatników zarejestrowanych lub przywróconych do rejestru jako podatnicy VAT czynni. Co istotne, rachunki są pobierane automatycznie z baz Krajowej Administracji Skarbowej, po potwierdzeniu w STIR — systemie teleinformatycznym Izby Skarbowej. Pamiętaj, że na białej liście nie są publikowane prywatne rachunki bankowe, które niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują w działalności gospodarczej. W związku z tym, jeżeli kontrahent korzysta z takiego rozwiązania, musisz liczyć się z tym, że nie odnajdziesz odpowiedniego rachunku na białej liście. 

Jak zgłosić lub zaktualizować rachunek na białej liście?

Na szczęście, aby zgłosić rachunek na białą listę, nie trzeba wykonywać wielu czynności. W rzeczywistości wszystko odbywa się automatycznie. Niemniej należy pamiętać, że to na przedsiębiorcach spoczywa obowiązek zgłaszania rachunków, m.in. w CEIDG. Oczywiste jest, że aby rachunek na liście pojawił się automatycznie, musi posiadać źródło, z których zostaną pobrane stosowne dane. Z kolei, jeżeli chcesz, aby rachunek pojawił się w bazie lub został zaktualizowany, wówczas:

  • w przypadku jednoosobowej działalności musisz zaktualizować wniosek CEIDG-1,
  • gdy podmiot jest wpisany do KRS, musisz poinformować odpowiedni Urząd Skarbowy, składając druk NIP-8,
  • w momencie, gdy prowadzisz spółkę cywilną, składasz dokument NIP-2,
  • jeżeli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność, która nie podlega rejestracji w CEIDG, to składasz NIP-7 wraz z załącznikiem NIP-B, który zawiera informacje o rachunku bankowym.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top